banaafra@gmail.com 02122751170
ایده های دکوراسیون برای آپارتمان کوچک

۱۰نکته برای دکوراسیون آپارتمان کوچک

همان طور که در عنوان این مقاله دیدید ، امروز می خواهیم در خصوص ۱۰ نکته کلیدی صحبت کنیم که برای هر کس که علاقه به دکوراسیون دارد کاربردی است .

امروزه با رشد جمعیت . افزایش هزینه ها . بالا رفتن نرخ مسکن و دلایلی دیگر گرایش به خانه ها و آپارتمان های با متراژ کوچک بسیار بیشتر تر شده است . ولی این موضوع باعث ایجاد چالش های فراوانی از قبیل کمبود فضا ، نحوه چیدمان . ترکیب رنگ ها و ... برای ماکین این خانه ها وآپارتمان ها شده است . در این مقاله به شرح تعدادی از کاربردی ترین راه حل ها برای چیدمان هرچه زیباتر و کارآمد تر خانه ها و آپارتمان های کوچک می پردازیم.

در زیر ویدیویی برای شما قرار داده شده که می توانید با تماشای این ویدیو که بوسیله زیرنویس برای شما ترجمه شده است . تمام مطالب ذکر شده در این مقاله را در مدت زمانی کمتر مشاهده نمایید.

حال به سراغ مطلبی می رویم که منتظر آن هستید . آن هم ۱۰ ایده دکوراسیون داخلی برای خانه ها و آپارتمان های کوچک می باشد.
 مبلمان مخصوص آپارتمان کوچک


چه مبلی را برای آپارتمان کوچک خریداری کنیم؟

اولین مورد موضوع انتخاب مبلمان است . معمولا ما برای فضاهای کوچک سعی می کنیم که از مبلمان های کوچک تر استفاده کنیم .تا فضای کمتری از خانه ما را اشغال کند . خیلی وقت ها هم از نیم ست ها و یا ست های کامل مبلمان برای یک آپارتمان کوچک استفاده می کنیم. این بسیار اشتباه است . در معماری امروز دیگر پیشنهادی برای استفاده از نیم ست ها و یا ست های کامل مبلمان نمی شود. مخصوصا برای خانه ها و آپارتمان هایی که مساحت کمی دارند . بلکه برخلاف تصور عمومی پیشنهاد به استفاده از یک مبل یا کاناپه بزرگ است . که ظرفیت افراد بیشتری را داشته باشد . در کنار آن یک یا دو صندلی یا مبل تک با طرحی هماهنگ یا متضاد بنا به نوع طراحی نسبت به مبل اصلی لحاظ می شود .

این روش باعث می شود که شما دیگر نیازی به فضا های متعدد برای قرارگیری وسایل و مبلمانتان نداشته باشید . تنها یک مبل یا کاناپه بزرگ دارید که هسته اصلی مبلمان شما را تشکیل می دهد . فضای باقیمانده بیشتری برای تردد و قرارگیری مکمل های آن وجود خواهد داشت . شما در کنار هسته اصلی مبلمانتان می توانید از یک یا دو مبل یا صندلی با مدل و طرحی متفاوت استفاده کنید . با این کار نتنها ظرفیت لازم جهت فضای نشیمن خود را حفظ کرده اید. بلکه قدرت تنوع عمل بیشتری برای استفاده از وسایل تزیینی در دکوراسیون خانه خود خواهید داشت . با این کار در واقع مبلمان در اولویت دکوراسیون .در خانه قرار می گیرند . شما نباید تعداد زیادی مبل بچینید . نیازی به فضا سازی های کوچک زیادی ندارید چرا که فضاسازی های متعدد در خانه های با متراژ کوچک تر تنها باعث بزرگتر دیده شدن خانه شما نمی شود . بلکه باعث می شود که خانه شما بسیار شلوغ دیده شود و فضای شما را کوچکتر از آنچه که هست نشان خواهد داد .

نکته مهم دیگر اینکه اگر یک مبل یا کاناپه بزرگ برای هسته اصلی مبلمان خانه تان می خواهید خریداری کنید . باید توجه داشته باشید که حتما این مبل بسیار راحت و با دوام باشد .

خیلی زمانها وقتی در خانه های کوچک از یک مبل یا کاناپه بزرگ استفاده می شود. بدلیل ابعاد کاناپه یا مبل امکان استفاده از میز کنار مبلی وجود ندارد . ابعاد اتاق این امکان را به ما نمی دهد که بتوانیم در کنار مبلمان از میز های کنار مبل استفاده کنیم . برای حل این مشکل بهترین راه استفاده از میز های عسلی متحرک است . که حالت U شکل دارند و پایه های آنها به زیر مبلمان میرود . کمترین فضا را برای این موضوع اشغال می کنند . در نتیجه مشکل کمبود فضا برای قرارگیری بشقاب ها و لیوان ها با این روش حل می شود. میز عسلی u شکل برای خانه های کوچک


در این حالت امکان استفاده از آباژور رومیزی را نداریم . چرا که بدلیل کوچک بودن فضا وجود آباژور فضای مارا شلوغتر می کند . برای همین از چراغ های دیواری و یا ایستاده استفاده می کنیم. چراغ های دیواری برای دکوراسیون


در کل از تعداد زیادی وسایل کوچک در خانه یا آپارتمان خود استفاده نکنید. چرا که این کار فقط باعث احساس بهم ریختگی خواهد شد و فضای شما را بزرگتر نمی کند . تنها چند وسیله کلیدی داشته باشید که آنها را با دقت انتخاب کرده اید . تا از فضا بیشترین استفاده را بتوانید بکنید . تا احساس کنید که فضای بزرگتری در اختیار دارید .

موضوع دیگری که در خصوص مبلمان مطرح است . این می باشد که بهتر است تا آنجایی که می توانید از وسایلی استفاده کنید که به دیوار ها وصل می شوند . منظور از مبلمان فقط مبل و صندلی ها نیستند. بلکه میز های کنار تخت ها یا همان پا تختی ها . کنسول ها و ... همگی بخشی از مبلمان منزل شما را تشکیل می دهد .

استفاده از وسایلی که به دیوار متصل می شوند این امکان را ایجاد می کند که ما فضای بیشتری در اتاق در اختیار خواهیم داشت . این موضوع برای میز تلویزیون . میز ارایش . میز تحریر و حتی چراغ ها بسیار کاربردی و قابل استفاده است .

استفاده از این قبیل وسایل بدلیل اینکه چشم ما قدرت دیدن سطوح زیری آنها را دارد . از لحاظ بصری فضا را بزرگتر از ان چیزی نشان می دهند که حقیقتا هست . پاتختی کوچک برای اتاق های کوچک


در اتاق های خواب با استفاده از میز های دیواری کوچک در کنار تخت خواب می توانید فضای بیشتری را برای تخت خوابتان قايل شوید . تخت خواب بزرگتری داشته باشید . بجای آباژور در کنار تخت خواب می توانید از چراغ های دیواری در دوطرف یا یک طرف تخت خواب استفاده نمایید . قاعدتا این میز های دیواری خیلی کوچک هستند تا فضای کمی اشغال کنند . تا تخت بزرگتری در اتاق خواب شما جا شود برای همین کاربرد اینها صرفا برای استفاده از وسایل دمه دستی مانند تلفن موبایل . لیوان آب . کتاب و وسایلی از این قبیل است . نورپردازی برای آپارتمان های کوچک


نورپردازی در خانه کوچک به چه صورت بایدانجام شود

دومین مورد برای دکوراسیون خانه ها و آپارتمان های کوچک موضوع نور پردازی است .در اینجا به بیان نکات نورپردازی آسانی می پردازیم که هر کسی قادر به اجرای آن باشد. به این مهم توجه داشته باشید که یک فضای کوچک همیشه به لایه های نورپردازی زیادی احتیاج دارد. که می تواند توسط آباژور ها . چراغ های رومیزی و دیواری . لوستر ها . نور های خطی و ... تامین شود .

نور پردازی در اتاق شما به گونه ای باید باشد که نتوانید ابعاد واقعی اتاق را ببینید . این باعث می شود که شما احساس کنید اتاق بزرگتری دارید. تغییر در مدل نورپردازی و طراحی سقف ها موضوع جالب و قابل تاملی است . ولی این در زمانی ممکن است که شما بخواهید خانه خود را به صورت کامل بازسازی کنید . در مرحله طراحی تمام فضا های داخلی خانه تان باشید . هنوز وارد مراحل اجرایی نشده باشید.

شما می توانید چراغ هایی تهیه کنید مانند ال ای دی های خطی . آنها را در پشت یا بالای مبلمان قرار دهید. به صورتی که منبع نوری دیده نشود و نور به سمت بالا بر روی دیوار بتابد . از این چراغ های می توانید به وفور برای نور پردازی قفسه ها . کمد ها . بوفه ها و ... استفاده کنید که جلوه بی نظیری به منزل شما می دهند .این چراغ ها نور را تا سقف یا تا پشت وسیله ای که چراغ را قرار داده اید پرتاب می کند . این باعث می شود سایه هایی ایجاد شود که همه اینها از نظر بصری اتاق شما را بزرگتر از اندازه واقعی نشان می دهد . با این کار سقف منزل شما نیز بلند تر احساس می شود. نورپردازی خطی برای آپارتمان های کوچک


اگر جایی برای چراغ رومیزی ندارید لطفا فکر نکنید که این بدان معناست که فقط باید از روشنایی سقفی استفاده کنید . چراغ های بسیار زیادی هستند که فقط چراغ مطالعه نیستند . مثلا کلاهک های شیشه ای دارند که فضای شما را لوکس تر می کنند .این چراغ های برای اتاق شما همچون زیورآلاتی هستند که شما برای لباستان انتخاب می کنید . چراغ ها برای آراستن فضای داخلی شما بسیار مهم هستند . پس همیشه به روش های نورپردازی منزلتان فکر کنید . آینه های آنتیک در دکوراسیون داخلی چه کاربردی دارند


استفاده از آینه ها در دکوراسیون خانه و آپارتمان کوچک

آینه ها برای فضا های کوچک بسیار کارآمد و مفید هستند . در استفاده از آینه ها در فضای داخلی دقت کنید که از آینه هایی استفاده کنید که شبیه هم نباشند . اگر می توانید از یک آینه بزرگ با طرح آنتیک استفاده کنید . این کار بسیار خوبی است . این نوع آینه ها بسیار زیبا تر از آینه های شفاف هستند . چرا که انعکاس تصویر در آنها به گونه ای انجام می شود که انگار پتینه کاری شده است . علاوه بر آن جای دست و اثر انگشت خیلی رویشان مشخص نمی شود . همانطور که می دانید توسط آینه ها فضا بزرگتر دیده می شود. در نتیجه با قرار دادن یک آینه بزرگ آنتیک . هم فضای بزرگتری از نظر بصری دارید و هم اینکه خیلی این احساس را نمی کنید که از آینه برای دکوراسیون داخلی منزلتان استفاده کرده اید . اگر از آینه های کوچک زیادی استفاده کنید نمی توانید از نظر بصری کاری کنید که اتاق بزرگتر دیده شود . نتیجه مطلوبی را کسب نخواهید کرد.

شما می توانید با استفاده از انواع آینه ها و نه فقط آینه های ساده . فضای اتاقتان را بزرگتر جلوه دهید .

دیگر سطوح هم در خانه شما می توانند جلوه ای مشابه آینه ها را برای شما داشته باشند . پس اگر روی سطح میز و یا متریال کف خانه تان سطوح صیقلی و براقی دارید بهتر است برخی از بخش های نورپردازیتان را به صورتی تنظیم کنید که به سمت آنها و یا اطراف آنها بتابد . با این کار شما مجدد انعکاساتی خواهید داشت . اگرچه به ظرافت آینه ها نیست ولی به شما این احساس را می دهد که اتاق بزرگتری دارید .

از آینه ها فقط بر روی دیوار ها استفاده نکنید. بلکه انها را بخش های مختلفی از خانه ادغام کنید . مثلا از آینه ها برای درب کمد اتاق ها استفاده کنید . در این حالت تمام درب کمد ها را نباید آینه کنید. بلکه باید بخش هایی از کمد را بدون درب بسازید تا به فضای اتاق عمق بیشتری بدهید .برای اینکه این احساس برایتان ایجاد نشود که همه جا دیوار است . چه سرامیکی برای کف انتخاب کنیم


در آپارتمان کوچک چه جنسی برای کف استفاده کنیم که خانه بزرگتر دیده شود؟

در این مورد ممکن است به این فکر باشید که از فرش یا سرامیک های کوچک استفاده کنید تا بتواند به ابعاد اتاق شما کمک کند و بزرگتر دیده شود. با این کار فکر می کنید که تعداد بیشتری از آنها را می توانید داشته باشید و ببینید ولی این کار قطعا اشتباه است . سعی کنید از سرامیک یا سنگ های سایز بزرگ یا اسلب استفاده کنید. با کفپوش های با ابعاد بزرگ فضا بسیار یک دست تر به نظر می رسد و وقتی خطوط دوغاب کمتری داشته باشید ، فضای خلوت تری خواهید داشت . تاثیر کلی آن این است که فضا بزرگتر دیده می شود .

 چه فرشی برای آپارتمان کوچک بخریم


هدف شما در استفاده از فرش این است که به فضا بعد و عمق بدهید و فضا را بزرگتر جلوه دهید . از فرش یا قالی هایی استفاده کنید که حداقل پایه جلویی مبل و میز های کنار مبل روی آن قرار بگیرند .اگر پایه های عقبی هم روی فرش قرار بگیرند که عالی تر خواهد بود ولی پایه های جلویی حتما باید روی فرش قرار داشته باشند . فرش کوچک فضای اتاق شما را کوچک تر نشان می دهد پس به ابعاد فرشی که انتخاب می کنید دقت کنید . رنگ آمیزی آپارتمان کوچک


برای آپارتمان کوچک از چه ترکیب رنگی استفاده کنیم؟

اگر خانه کوچکی دارید به این معنا نیست که باید تمام لوازم و دیوار ها را سفید نگاه دارید . اگر رنگ های تیره دوست دارید از آنها استفاده کنید . رنگ های تیره در یک اتاق کوچک این مزیت را دارند که به نوعی ابعاد اتاق را خنثی می کنند . رنگ های تیره احساس دنج بودن فضا را به ما می دهند . ولی باید برای استفاده از این رنگ ها به قوانین حاکم بر رنگ نهای تیره نیز توجه داشته باشید . رنگ های تیره باعث می شوند که شما متوجه نشوید اتاق به کجا ختم می شود . این به نوعی بیننده را گیج می کند . برای فضاهایی که در آنها از رنگ های تیره خنثی استفاده می کنید حتما اصول نورپردازی را که پیش تر مطرح کردیم رعایت کنید تا فضای جذابی داشته باشید. رنگ آمیزی تیره برای آپارتمان کوچک


حتی اگر بخواهید از ترکیب رنگ روشن استفاده کنید مجددا صحبت ما به این معنا نیست که باید حتما فضای اتاقتان را تیره کنید . بلکه با رنگ های روشن هم شما می توانید در فضا آرامش و عمق خلق کنید . مثلا تمام فضا را می توانید از رنگ روشن استفاده کنید. ولی در انتخاب پرده ها از پرده هایی استفاده کنید که در ترکیب رنگی مد نظر شما باشند ولی طرح و بافتی پر رنگ تر یا کمی شلوغ تر داشته باشند . این کار باعث می شود که یک نقطه کانونی در اتاق ایجاد کنید که چشم بیننده را جلب می کند و به دورترین نقطه می کشاند و دکوراسیون خانه شما را از حالتی کسل کننده خارج می کند . سپس در این حالت می توانید فقط با طرح پارچه ها بازی کنید . اگر رنگ های تیره را دوست ندارید می توانید از پارچه های با طرح کمی شلوغ تر استفاده کنید . رنگ آمیزی روشن برای آپارتمان کوچک


سعی کنید ترکیب رنگ ها را برای تمام فضاهای مختلفی که دارید ثابت حفظ کنید. این کار باعث می شود احساس کنید فضای شما به اتاق های دیگر گسترش پیدا کرده است . این را هم می دانیم که امکان زیادی برای یک خانه کوچک نداریم . در نتیجه لازم است چشم نیز احساس آرامش داشته باشد . اگر شما بیش از حد پارچه های طرحدار استفاده کنید فضا کمی درهم و بر هم به نظر خواهد رسید . پس سعی کنید منسجم رفتار کنید و هر ترکیب رنگی که می خواهید چه روشن باشد و چه تیره در تمام فضا ها حفظ کنید. ایده های فضا سازی برای خانه های کوچک


چکار کنیم که در آپارتمان کوچک کمدها و انباریهای بیشتری داشته باشیم؟

در خانه تان از کمد ها و یا لوازمی استفاده کنید که بتوانید براحتی لوازم زیادی که دارید را در آنها قرار دهید.کمد ها به شما فضای لازم و مورد نیازتان را برای انبار کردن و پنهان کردن لوازمتان فراهم می کنند .منظور از کمد ها فقط کمد های دیواری نیستند شما می توانید از نیمکت هایی استفاده کنید که در زیر پنجره قرار بگیرند و دربشان از بالا باز شود . یک فضای عالی برای پنهان کردن لوازمی به شما می دهد که به آنها فعلا نیاز ندارید . پس سعی کنید لوازمی خریداری کنید که چند منظوره باشند . فقط زیبایی را ملاک قرار ندهید . کاربردی بودن آنها را نیز ملاک انتخابتان قرار دهید. تخت خواب کشو دار


دقت به جزییات در خانه و آپارتمان کوچک

ساخت وسایل با جزییات زیاد و مفید همیشه هزینه زیادی برای شما به همراه دارد. تفاوت بزرگی در اتاق کوچک شما ایجاد میکند. به شما این امکان را می دهد که از هر سانتی متر از فضا بتوانید استفاده کنید . بوسیله MDF ها و ساخت دکور ها و کمد ها در سرویس ها . اتاقهای خواب و پذیرایی می توانید فضا های مفید زیادی به خانه خود اضافه کنید. که بسیار کاربردی هستند . مثلا کابینت زیر سینک روشویی می دانید که چقدر مقید و کاربردی است .یا کمد های اتاق ها و نیم کت هایی که زیر پنجره ها ساخته می شوند و خود حالت یک صندوقچه مخفی ا دارند و کلی فضا به منزل شما اضافه می کنند . کمد هایی را طراحی و یا خریداری کنید که تمام فضا را با درب های بسته نپوشانند بلکه بخشی از کمد ها حالت بدون درب و قفسه بندی شده باشد و نورپردازی زیبایی داشته باشد تا به اتاق شما عمق بدهد . این کار باعث می شود اتاق کمی عمیق تر دیده شود . چشم به شمت فرو رفتگی های کوچک جلب می شود . پس اگر می توانید از این قبیل کارا انجام دهید . حتما این کار را بکنید . چرا که تفاوت قابل توجهی در زیبایی و کارایی آپارتمان شما دارد . پرده برای آپارتمان


نقش پنجره ها در آپارتمان کوچک چیست؟

وقتی بحث دکوراسیون داخلی می شود پنجره ها واقعا جز مهمی هستند . اگر فضای کوچکی دارید نباید پرده های کلفتی استفاده کنید که جلوی نور را بگیرد . پس بدقت در انتخاب جنس پرده ها دقت کنید . شما به پارچه ای احتیاج دارید که خیلی مرتب بیافتد و خیلی مرتب تا شود . در واقع شما به یک پرده بزرگ و پف کرده که فضای زیادی را نیز اشغال می کند احتیاج ندارید . چرا که اینها باعث می شوند پنجره های شما کوچک تر دیده شوند .

تا جایی که ممکن است میل پرده ها را به سقف نزدیک کنید . این کار باعث می شود چشم شا به سمت بالا کشیده شود و تا جایی که ممکن است اتاق بلند تر دیده می شود . همین طور جلوی ورود نور طبیعی را نیز کمتر می گیرد .

اگر فضایی برای پرده ندارید و اتاق انقدر کوچک است که پرده های چین دار فضای اتاق را می گیرند . از پرده های رومن استفاده کنید . این پرده ها به شما این امکان را می دهد که از حداکثر فضا استفاده کنید. در حالی که وقتی پرده معمولی کار می کنید باید بخشی از فضا را به آن اختصاص دهید. نظم در خانه و آپارتمان


رعایت نظم در آپارتمان کوچک چقدر مهم است؟

نکته نهایی و کاری که هر کسی می تواند انجام دهد و زمان زیادی نمی برد و پولی هم احتیاج ندارد این است که اتاقتان را همیشه مرتب نگاه دارید .چرا که مهم نیست چقدر کمد و صندوقچه دارید . مهم نیست چقدر کاغذ دیواری زیبا و نورپردازی عالی دارید . اگر اتاق شما مرتب نباشد و برهم ریخته باشد فضای شما خسته کننده می شود .هرچه لوازمی که دارید بیشتر روی زمین باشند فضای خانه شما کوچکتر دیده خواهد شد . پس به این توجه کنید که هر وسیله اضافی ای که دارید و چیزهایی که نباید در دید باشند را جمع کنید و کنار بگذارید . لوازم زیبا و با ارزش خود را برای نمایش در معرض دید قرار دهید تا فضای باز بیشتری داشته باشید .

امیدواریم که مطلبی که مطالعه کردید برای شما سودمند بوده باشد .اگر علاقه دارید می توانید بقیه مطالب معماری و دکوراسیون را در وب سایت ما مطالعه کنید.

۱۰ ایده جذاب برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک

آشپزخانه های خانه های کوچک بدلیل اینکه به صورت اپن ساخته می شوند بخشی جدایی ناپذیر از دکوراسیون خانه را تشکیل می دهند. که به خودی خود در صورتی که به زیبایی طراحی و ساخته شوند می توانند جلوه ای خاص و مدرن به منزل شما اضافه کنند . کابینت خود کالایی زیبا و شیک است .البته اگر صحیح و منتاسب با محیط طراحی شود . لوازم آشپزخانه ای که به زیبایی انتخاب و دکور شده اند خود دکوری زیبا برای منزل به حساب می آیند. رنگ بندی و ابعاد کابینت ها خود از موضوعاتی هستند که باید در مورد آنها با متخصص صحبت کنید . اگر قصد بازسازی و تغییر کابینت آشپزخانه خود را دارید بهتر است با متخصص این امر صحبت کنید و از نظرات ایشان استفاده کنید. آشپزخانه بخش جدایی ناپذیر هر خانه است و موقعیت آن در خانه می تواند محیط خانه شما را به محیطی گرم و دلنشین تبدیل کند . نظم در خانه های با متراژ کم موضوعی است بسیار با اهمیت که بسیاری مواقع از انتخاب و چیدمان لوازم شما نیز مهم تر می باشد . لذا اولویت را برای هر موضوعی به نظم در خانه تان قرار دهید . بعد از آن انتخاب لوازمی است که نتنها کاربردی باشند بلکه زیبا هم باشند . باید از آن لوازم بتوانید هم به عنوان دکور هم برای جلوه بیشتر به دکوراسیون منزلتان استفاده کنید . آشپزخانه در خانه شما می تواند به زیبا ترین بخش از خانه شما بدل شود . نقطه کانونی دکوراسیون شما قرار گیرد .نور پردازی در آشپزخانه بسیار محیط شما را شیک و بزرگتر می کند . همان طور که پیشتر گفتیم استفاده از لایه های نوری در خانه های با متراژ کم می تواند جلوه بی نظیر و خاص برای شما فراهم کند . سایه های نوری محیط خانه را عمق می بخشند . نکات جالبی که در ویدیوی زیر می بینید می تواند به شما کمک کند تا آشپزخانه ای بسیار زیبا تر داشته باشید. بدون نیاز به اینکه لازم باشد تمام آشپزخانه خودتان را تغییر دهید و از اول سفارش دهید . شما را به تماشای این ویدیوی جذاب دعوت می کنیم.


مطالب مرتبط

در صورتی که تمایل دارید مطالب بیشتری در این زمینه مطالعه بفرمایید. می توانید روی لینک های زیر کلیک بفرمایید.

خود آموز دکوراسیون داخلی

اصول چیدمان منزل

چگونه دکوراسیون داخلی خانه خود را انجام دهیم

بازدید از دکوراسیون داخلی یک ویلای سوپر لوکس و مدرن در آمریکا

بازسازی یک منزل مسکونی چه مراحلی دارد؟

محاسبه هزینه های بازسازی

سینا زروان

جناب آقای سینا زروان نویسنده مقالات متعدد معماری می باشند که در این وب سایت مقالات ایشان به صورت انحصاری انتشار می یابند