banaafra@gmail.com 02122751170

طراحی نمای ساختمان – طراحی نمای تجاری و مسکونی


نما برای یک ساختمان همچون لباسی است که برتن ماست، این پوشش معرف اصلی یک بنا از نظر بصری و دیداری است. فارغ از جغرافیا و زمان می توان نمایی طراحی شود که یک بنا را به یک اثر جاودانه و هنری بدل نماید. امروز یکی از مهمترین سرمایه گذاری ها در بخش ساختمان برای سازندگان سرمایه گذاری بر روی طراحی بنای درحال ساخت میباشد. بهره گیری از مجموعه های مهندسی توانمند همچون گروه مهندسی معماری بنا افرا باعث شده رویکرد سازندگان نسبت طراحی نما در قیاس با گذشته تفاوت چشمگیر داشته باشد. اهمیت طراحی نما در ساخت و فروش پروژه های ساختمانی عاملی است که امکان انکار آن وجود ندارد.

استفاده از یک شرکت طراحی حرفه ای به یک سرمایه گذاری با بازدهی بالا برای سازندگان بدل شده است.

گروه مهندسی معماری بنا افرا با ارائه طرح های خاص و قابل تایید در کمیته های نمای شهرداری ها آماده همکاری با سازندگان محترم می باشد. طراحی نما توان مهندسی را با استفاده از فن آوری های نوین ، هنر و خلاقیت در هم می آمیزد تا معرف هویت و شخصیت یک بنا باشد. در ادامه به شرح انواع و ویژگی های نمای ساختمان پرداخته می شود.

طراحی نمای ساختمان

اصول طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای یک ساختمان صرفا موضوعی مستقل نیست. در این زمینه باید به موضوعات مختلفی همچون همجواری ها، بافت منطقه، حفظ خطوط در همسایگی و متریال های بکار رفته در نمای ساختمان های مجاور توجه شود. نمای یک ساختمان به زیبایی و جذابیت بصری فضای عمومی کمک می کند. همبستگی نمای طراحی شده با ساختمان های مجاور مسئله بسیار با اهمیتی است که بر حفظ بافت و فرهنگ منطقه مبادرت می ورزد.

از اصول دیگر در طراحی نمای ساختمان سازگاری نما با اقلیم و شرایط آی و هوایی منطقه می باشد. نمای یک ساختمان پوسته محافظ بنا در برابر نوسانات جوی است. این پوسته می بایست شرایط آسایش را برای ساکنین فراهم نماید. لذا انتخاب متریال های سازگار با اقلیم از مواردی است که می بایست به آن توجه شود.

در طراحی نمای یک ساختمان سادگی و خوانایی باید حفظ شود . در طراحی ساختمان بلند مرتبه نباید از تنوع طراحی بالا استفاده شود . استفاده از المان های متعدد و برجستگی های زیاد موجب کاهش سادگی در نما می شود.

اصل دیگر در طراحی نمای ساختمان سازگاری پوسته نما با سازه بنا می باشد. در طراحی نمای یک ساخت باید اتصال کامل پوسته به سازه لحاظ گردد. یک نما می بایست به طوری اصولی طراحی شود که دارای اتصال مستحکم با بخش های متعدد از سازه باشد. یکپارچگی نما و سازه جز اصول اصلی در طراحی محسوب می گردد.

طراحی نمای آجری

نمونه طراحی نمای ساختمان

گروه مهندسی معماری بنا افرا در بخش طراحی نمای ساختمان نمونه ای از طرح های اجرا شده خود را در این بخش به حضور شما تقدیم می کند . شایان ذکر است که این طرح ها بوسیله تیم اجرایی این مجموعه اجرایی شده اند .

نمونه کارهای گروه مهندسی معماری بنا افرا صرفا جنبه طراحی ندارند بلکه عملیاتی بودن و مقرون به صرفه بودن در بخش اجرا از مواردی است که توسط این مجموعه در طراحی ها در نظر گرفته می شود.

گروه مهندسی معماری بنا افرا مفتخر بوده که در طی سالهای خدمت خود در زمینه های صنعتی ، مسکونی ، اداری و ویلایی پروژه های مختلفی را طراحی و اجرا نموده است . در ادامه به معرفی برخی از این پروژه ها می پردازیم. بیشتر طراحی های این مجموعه براساس طراحی مدرن و ترکیبی بوده اند و طراحی نمای ساختمان با سنگ و آجر ، طراحی نمای ساختمان با سیمان، طراحی نمای ساختمان با چوب و کامپوزیت در این مجموعه موجود می باشد. نماهای ترکیبی که با متریال های متنوعی همچون سنگ ، آجر ، فلز و چوب طراحی می شوند برای بنا هایی که بلند مرتبه نباشند منظر زیبایی به همراه دارند ولی برای ساختمان های مرتفع رعایت سادگی جز اصول طراحی در این مجموعه می باشد.

طراحی نما با سرامیک

سبک های طراحی نما

سبک های مختلفی در معماری وجود دارد که طراحی نما نیز طبیعتا از آنها مستثنی نمی باشد. همان طور که در دکوراسیون داخلی سبک های مختلی در طی سالها توسط بسیاری از اساتید و پژوهشگران این رشته ابداع شده است در طراحی نمای ساختمان نیز در طی سالیان شاهد ابداع و رشد سبک های بسیار متنوع و زیبایی هستیم که حتی برخی از بنا ها که با این سبک ها طراحی شده اند جنبه ای جاودانه به خود گرفته اند و تبدیل به یک اثر هنر و یک هویت محلی – تاریخی – ملی شده اند. در ادامه این بخش به معرفی چند نوع از سبک ها در طراحی نما می پردازیم.

طراحی نما با سنگ

نمای کلاسیک

در سبک کلاسیک بسیاری از المان های مورد استفاده در طراحی نما دارای جزییات بسیار می باشند . در طراحی نمای کلاسیک استفاده از ستون ها با ابزار های زیاد ، سر ستون ها و پایه ستون ها ، قاب های با جزییات برای دور فریم پنجره ها و بهره گیری از المان های مجسمه گونه کاربرد زیادی دارند . نمونه های متعددی از این سبک در بناهای تاریخی در ایتالیا ، روسیه و فرانسه به وفور قابل مشاهده و بررسی است . این سبک ویژگی تجملاتی دارد و برای طبقه مرفه جامعه کاربرد داشته است.

نمای رومی فوق العاده زیبا

نما های رومی از دسته نماهای کلاسیک به شمار می روند که در کشور ما تحت عنوان نمای رومی ساختمان بیستر شناخته شده اند . این سبک که الهام گرفته از نمای کلاسیک سنتی اروپا می باشد با تلفیق چاشنی هایی از معماری ایرانی تحت این نام شهرت یافته است . میزان جزییات در این سبک کمی کمتر از سبک کلاسیک می باشد.

نمای نئوکلاسیک

نمای نئوکلاسیک در نوبه خود یکی دیگر از سبک های زیبای معماری به شمار می آید. این سبک را می توان این گونه توصیف کرد : سبکی در میانه از مدرنیسم و سنت . در این سبک ارایه های معماری کلاسیک باجزییات کمتر و به صورت خلوت تر استفاده می شوند . وجود ستون ها و سر ستون ها با جزییات کمتر از ویژگی های این سبک از معماری است . به نوعی می توان گفت که این سبک جایگزین سبک کلاسیک در بسیاری از بنا ها می باشد.

طراحی نما ترموود

نمای مدرن ساختمان

سبک مدرن که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است ، دارای کمترین جزییات ممکن است. موضوع خطوط در نما از اصول طراحی نمای مدرن به حساب می آید . در طراحی نمای مدرن زاویه ها در بخش های میانی و کنج نما نقش قابل توجهی ایفا می کنند . حفظ سادگی از علل زیبایی نماهای مدرن به حساب می آید. زاویه قائمه ، خطوط مفهومی و خطوط موازی و کادر بندی های نما از اصول طراحی سبک نمای مدرن ساختمان جهت نتظیم و تعریف متریال های اجرایی می باشد.

طراحی نما ترموود

نمونه ای از نمای مدرن

در این بخش به تصاویر نمونه هایی از نما های مدرن می پردازیم . براساس قوانین جدید شورای شهرو شهرداری ها در شهر تهران برای طراحی نما ساختمان تهران می بایست از طرح های مدرن برای نماهای ساختمان استفاده شود و طراحی های کلاسیک کمتر مورد تایید کمیته های نما شهرداریها قرار می گیرند .

طراحی نما ساختمان جنوبی

نماهای مدرن و ترکیبی

این دسته از نما ها زیر مجموعه نمای مدرن محسوب می شوند با این تفاوت که از تنوع متریال بیشتری برای طراحی این نوع نما استفاده می شود . این ترکیب معمولا شامل بیش از سه نوع متریال مختلف می باشد و حفظ تضاد و در برخی مواقع هارمونی در این نما جز اصول طراحی ترکیبی است . کادر بندی ها جز جزییاتی است که برای تعریف متریال های مختلف در این سبک رعات می شود.

طراحی نما بتنی

طراحی نمای مینیمال

این سبک را می توان ساده ترین سبک در طراحی نمای ساختمان ها محسوب کرد. عدم وجود قاب و فریم برای پنجره های صرفا برجستگی های کم حجم ، حفظ امتداد خطوط ، استفاده از کمترین تنوع متریال و قالبا استفاده از جان پناه های همگون با نما و بعضا شیشه ای ، این سبک را از سبک مدرن متفاوت می سازد .

طراحی نما پست مدرن

قیمت طراحی نمای ساختمان

حق الزحمه طراحی نمای ساختمان براساس طرح، سبک ، ابعاد و ویژگی های جغرافیایی سایت متفاوت است . دستمزد طراحی نمای ساختمان برای یک ساختمان آپارتمانی و یک ساختمان ویلاییمتفاوت می باشد. در ادامه به برآورد هزینه طراحی نما خواهیم پرداختولی در ابتدا اجازه دهید به این بپردازیم که یک پروژه طراحی نما شامل چه بخش ها و ویژگی هایی است که باعث می شود یک طراح پروژه ای را متفاوت از دیگری برآورد نماید و هزینه و دستمزد طراحی نمای ساختمان های با متراژ برابر متفاوت از یکدیگر باشد.

اولین موضوع سبک ها در معماری است . سبک های متفاوت در معماری مسبب در نظر گرفتن جزییات متفاوتی در طراحی توسط طراح نمای ساختمان می باشد. این بدان معناست که انتخاب سبک هایمتفاوت در طراحی نما ، حجم کار طراح نما را مشخص می کند . میزان نیاز طراح برای پرداختن به جزییات در هر سبک متفاوت از دیگری است. این باعث می شود تهیه نقشه های فاز۲ در هر سبک نیز متفاوت باشد و حجم کار و زمانبندی متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

موضوع دیگر نیازهای متفاوت کارفرماها می باشد. به طور مثال تعداد رندر تهیه شده از هر وجه از نما ، طراحی نورپردازی نما ( رندر شب) ، عدم نیاز کارفرما به نقشه های فاز دو نما و دیگر خدمات باعث می شود میزان حق الزحمه طراح برای هر ساختمان نسبت به دیگری با متراژ برابر متفاوت باشد.

برای برآورد اجرت طراحی نما برای یک ساختمان با بر ۱۵ متر و ۵ طبقه بر روی پیلوت در حداقل ترین حالت به سبک زیر عمل می نماییم.

اگر ارتفاع هر طبقه را ۴ متر در نظر بگیریم
۲۴=۶*۴
اگر ارتفاع جانپناه ۱ متر در نظر گرفته شود
۲۵=۲۴+۱
مساحت نما به شرح زیر تعیین می گردد
۳۷۵=۲۵*۱۵
برای طراحی سه بعدی نما و نقشه های فاز یک
۱۳۱۲۵۰۰۰=۳۵۰۰۰*۳۷۵
برای طراحی نقشه های فاز دو
۹۳۷۵۰۰۰=۲۵۰۰۰*۳۷۵

طراحی نمابا سیمان