banaafra@gmail.com 02122751170
طراحی نما آجری

طراحی نمای ساختمان چیست

در این مقاله که مربوط به طراحی نمای ساختمان است واز طرف گروه مهندسی معماری بناافرا به شما تقدیم شده است . می خواهیم به مفهوم طراحی نمای ساختمان ، انواع متریال های نما و خاصیت و ویژگی آنها ، اصولی که می بایست در طرحی یک نمای ساختمان رعایت شود و در نهایت در خصوص حق الزحمه طراحان نما صحبت کنیم .

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

برای یک ساختمان چه مسکونی باشد ، چه اداری ، چه تجاری و یا صنعتی طراحی نمای ساختمان هویت آن بنا را برای هر بیننده مشخص می کند . طراحی نما را می توان با اهمیت ترین موضوع در بخش نازک کاری ساختمان دانست . برای مثال طراحی نما تجاری اداری با طراحی نمای ساختمان چهار طبقه مسکونی متفاوت است . در طراحی نما تجاری اداری نیاز ساختمان به مورد توجه قرار گرفتن است تا مخاطب را جذب کند . قدرت را به مخاطب القا کند . تمایل ورود و احساس خوشایند را به مخاطب بدهد . این باعث می شود در طی یک بازه زمانی ساختمان تجاری اداری یه هدف و نیاز اصلی ای که به جهت آن طراحی و اجرا شده است برسد .

در خصوص طراحی نما ساختمان چهار طبقه مسکونی نیاز است در طراحی آرامش به مخاطب انتقال داده شود . خطوط افقی در این گونه نما ها بسیار کاربردی و تاثیر گذار است . مخاطب یک ساختمان مسکونی بدنبال دریافت احساس آرامش ، امنیت و گاهی رفاه است . در طراحی نمای ساختمان چند طبقه برخلاف طراحی نمای ویلا ما ارتفاع بیشتری از بنا را داریم .که می بایست برای آن برنامه ریزی داشته باشیم . کاربری یک بنا تعیین کننده هویتی است که می بایست یک طراح نمای ساختمان در نظر داشته باشد . خطوط عمودی در نما بیان کننده قدرت و صلابت است در حالی که خطوط مورد پیشرو بودن را نشان می دهد . آشنایی با هر یک از المان ها نقشی تعیین کننده در معرفی بناهای مد نظر دارد .

طراحی نمای آجری

کاربرد متریال ها در طراحی نما ساختمان

متریال های مختلف ، سبک ها و المان های گوناگون هر یک تاثیری متفاوت در شرایطی مختلف بر روی سبک و نوع طراحی دارند . در طراحی نما آجری زمانی که در طراحی نما آجر و سنگ به صورت ترکیبی استفاده می شوند . در صورتی که از سنگ روشن و آجر تیره در طراحی نما استفاده شود محیطی آرام و مستحکم را معرفی می نماید . در طراحی نما با آجر که می تواند طراحی نما با آجر نسوز باشد بسته به رنگ آجر مصرفی می تواند اصالت و اعتبار ساختمان را معرفی نمود .

طراحی نما با سرامیک

طراحی نما با سرامیک بیشتر درطراحی نمای ساختمان تجاری کاربرد دارد . می توان از رنگ خنثی سرامیک برای ارتباط متریال های دیگر براحتی استفاده کرد .

طراحی نما با سنگ

در طراحی نما با سنگ و طراحی نما با سیمان با توجه به صلبیت این متریال ها . می توان این ویژگی مثبت را در مورد آنها ذکر کرد که طول عمر و دوام بالایی دارند . در طول زمان و بر اثر شرایط جوی نما های ساخته شده از سنگ تغییرات کمتری دارند . نما های طراحی شده با سیمان با رنگ آمیزی می توانند به راحتی بازسازی شوند .

طراحی نما ترموود

این مورد را در ساختمان هایی که در طراحی نما ترمووود دارند ، شاهد نبودیم . متریال ترمووود یکی از زیبا ترین متریال هایی است که در دهه های اخیر به دسته متریال های کاربردی نما اضافه شده است . این متریال بدلیل رنگ و بافت طبیعی خود جلوه ای وصف ناپذیر به نما می دهند و در طراحی نما ترکیبی بسیار کاربردی است . استفاده کم از ترموود برای طراحی نما ترموود در نما های ترکیبی برای جلوگیری از کهولت نما در طی زمان می تواند موثر باشد .

نمای ترموود بیشتر برای محیط های خشک کاربردی است . موقعیت های ساحلی و با رطوبت بالا می تواند به تخریب سریعتر این نما کمک کند . برای طراحی نما تهران ، ترموود می تواند زیبایی خاصی به نما بدهد . ولی باید به این نکته توجه نمایید که در پایین فضاهایی که آبریز دارند استفاده نشوند . طراحی نما با چوب ترمو دغدغه های مختص به خود را دارد . طراحی نمای ساختمان چوب برای محیط های کوهستانی بسیار جذاب است . همچنین عایق حرارتی خوبی نیز می تواند در پوسته خارجی نما باشد . در نهایت طراحی چوبی نمای ساختمان در عین زیبایی ای که به ترکیب نما می دهد و جذابیتی خیره کننده ای که برای نمای یک ساختمان فراهم می کند نیازمند نکاتی است که می توان با رعایت آنها طول عمر نما را افزایش داد .

طراحی نمای ساختمان چوب برای محیط های کوهستانی بسیار جذاب است و همچنین عایق حرارتی خوبی نیز می تواند در پوسته خارجی نما باشد . در نهایت طراحی چوبی نمای ساختمان در عین زیبایی ای که به ترکیب نما می دهد و جذابیتی خیره کننده برای نمای یک ساختمان فراهم می کند نیازمند نکاتی است که می توان با رعایت آنها طول عمر نما را افزایش داد .

استفاده نادرست از این متریال در سالهای اخیر باعث شده نگاهی ناعادلانه نسبت به ترمووود در میان مهندسان ایجاد شود . در حالی که مشکل اصلی عدم آگاهی از نحوه و میزان لازم از ترکیب این متریال با نما براساس موقعیت جغرافیایی بنا می باشد . همان طور که می دانیم استفاده از چوب سالهاست که در نما های ساختمان های مخصوصا کوهستانی در اروپا کاربرد داشته و همچنان دارد . ولی ما این متریال را در نمای ساختمان های ساحلی و موقعیت های جغرافیایی مرطوب در اروپا نمی بینیم .

طراحی نما ساختمان جنوبی

اصول طراحی نما

در طراحی نما پروژه بنا بر اینکه طراحی نمای ساختمان جنوبی باشد ، طراحی نمای ساختمان جدید باشد یا بازسازی نمای ساختمان باشد ، طراحی نما پارکینگ و یا طراحی نمای پمپ بنزین باشد ، می بایست اصولی رعایت شود . اصولی که برای طراحی حرفه ای نما هر یک از بنا ها بنابر کاربری آنها یک طراح می بایست رعایت کند ، باعث می شود محدودیت هایی در سبک و استفاده از متریال برای وی به همراه باشد .

طراحی نما بتنی

یک طراحی نمای حرفه ای ، طراحی می باشد که آگاهی کامل از ویژگی و خاصیت متریال ها ، تاثیر خطوط در طراحی ، سبک های معماری و محل و نحوه استفاده از انها داشته باشد و همه آنها را در طراحی خود لحاظ نماید . طراحی نما یک ساختمان امری بسیار با اهمیت است . نباید در مورد آن به راحتی با هر طراحی وارد قرارداد کاری شد . این می تواند هزینه ی جبران ناپذیر برای یک سرمایه گذار در زمینه ساخت مسکن به همراه داشته باشد .

طراحی نما پست مدرن

طراحی نما پست مدرن از جمله سبک های طراحی نما می باشد که بدلیل قوانین شهرداری مخصوصا در شهر تهران طرفداران بسیاری پیدا کرده است .

طراحی نمابا سیمان

قیمت طراحی نما

حق الزحمه طراحی نما از جمله موضوعاتی است که هر طراح بنا بر تجربه و سبک . کیفیت طراحی . نوع نقشه های اجرایی . شهرت و سبک مورد نظر کارفرما به صورت مستقل و جداگانه تعیین می نماید . نمی توان براحتی به این پرداخت که طراحی نما متری چند برای یک ساختمان تمام می شود . مبلغ طراحی نما در ردیف های سازمان نظام مهندسی برای طراحی نمای پایه می باشد . مهندسان و طراحان با توجه به وقت و زمان بیشتری که برای طراحی نمای یک ساختمان خاص هزینه می کنند امکان لحاظ کردن تعرفه سازمانی را برای کار های خود ندارند . لذا برای آگاهی از تعرفه قیمت ها باید با هر طراح مستقما ارتباط برقرار کنید و براساس سبک و نوع کار مد نظرتان از میزان حق الزحمه طراحی آگاه شوید .

نتیجه گیری

طراحی جهت نما قواعد و اصولی دارد که یک طراح حرفه ای برای طراحی نمای جدید یک ساختمان با علم و دانش خود می تواند برای یک ساختمان در نظر بگیرد . از این رو بسیار اهمیت دارد که در انتخاب طراح از سبک فکری و کیفیت کار وی مطلع شویم .

ساختمان ها مانند هر یک از ما انسان ها شخصیت مختص به خود را دارند و نباید به این مهم بی توجه باشیم .


مطالب مرتبط

اگر می خواهید مطالب بیشتری در این خصوص مطالعه کنید می توانید از طریق لینک وارد صفحه مربوط به اطلاعات جامع در خصوص نمای ساختمان شوید.

سینا زروان

جناب آقای سینا زروان نویسنده مقالات متعدد معماری می باشند که در این وب سایت مقالات ایشان به صورت انحصاری انتشار می یابند