banaafra@gmail.com 02122751170
ساختمان هایی با نمای متحرک

نمای ساختمان انعطاف پذیر

تکنولوژی صنعت ساختمان در سالهای اخیر تغییرات بسیار قابل توجهی پیدا کرده است . ساختمان ها از اجسامی صلب و غیر قابل تغییر به بنا هایی بدل شده اند که به لطف تکنولوژی بر اثر شرایط مختلف توانایی تغییر ظاهری خود را دارند . نمای ساختمان دیگر همچون گذشته هدف تکمیل نهایی بنا را ندارد بلکه هدف از نمای ساختمان های امروزی توانایی بروز تغییراتی است که براساس تابش نور خورشید و شرایط فصلی قابل انجام باشد .
ساختمان ها در سالهای اخیر با استفاده از تکنولوژی های مدرن توانسته اند در زمان های مختلف از روز و یا سال نماهای متفاوتی را برای خود رقم بزنند . بکارگیری جتهای هیدرولیکی در المان های نمای ساختمان باعث می شود که در ساعاتی از روز بخش هایی از نما قابلیت جمع شوندگی پیدا کنند و با افزایش سایه در ساعات بسیار گرم از روز به هدر رفت انرژی در ساختمان کمک کنند .


ساختمانی با نمای متحرک


امروزه دیگر طراحی نمای ساختمان صرفا طراحی براساس استفاده از متریال های سنگ و سیمان نیست . استفاده از متریال های سبکی همچون آلومینیوم و دیگر آلیاژهای مدرن که امروز در صنعت ساختمان به وفور یافت می شوند دست طراحان و معماران بلند پایه و خلاق را بسیار باز گذاشته اند .

معماران و طراحان نماهای ساختمان دیگر با هدف پوشش جدار خارجی ساختمان دست به طراحی نمای ساختمان نمی زنند ، بلکه با هدف کاربردی سازی نما و در خدمت گرفتن ان برای ساختمان و ساکنین ان دست به طراحی های مدرن امروزی می زنند . بنا های مدرن که دارای زیباترین طراحی های داخلی و هوشمند ترین تجهیزات برای به کنترل بردن فضای داخلی ساختمان برای مالکان خود هستند ، امروز بسیار باید بسیار دور از ذهن باشد که این بنا ها در دیگر بخش های خود نیز برای رفاه و کاربردی سازی اجزای خود کامی براساس روز و زمان خود بر ندارند .


ساختمانی با نمای متحرک


ساختمان های متعددی در جهان ساخته شده اند که توانسته اند این مهم را محقق کنند و با طراحی نمای خارق العاده خود نام خود را جز برترین ساختمان ها در جهان رقم بزنند .


ساختمانی با نمای متحرک


ساختمان قلب خورشید در ابوظبی یکی از این بنا هاست که در گرمای شدید ابوظبی با تغییر حالت اجزای الومینیومی نمای خود توسط بازوهای هیرولیکی باعث منحرف کردن نرو خورشید می شود و با سایه پراکنی بر روی پنجره های ساختمان نتنها باعث کاهش ورود نور مستقیم خورشید به فضای داخلی ساختمان می شود بلکه با تغییر حالت خود درخشندگی خاصی در طی روز در نمای خود ایجاد می کند . هر زمان از روز که از کنار این نوع ساختمان های و بنا های طراحی شده عبور کنید شما با ساختمانی جدید روبرو خواهید شد.


ساختمانی با نمای متحرک در دروس تهران


ساختمانی در منطقه دروس تهران ساخته شده است که از این فناوری بهره برده و توسط موتورهای قدرتمندی این امکان را برای ساکنین خود قراهم کرده است که برخی فصول از سال بخش هایی از بنا با حرکت حول محور عمود به بخش بیرونی بنا اضافه می شوند و تغییرات اساسی در نمای ساختمان ایجاد م شود .

این کار با هدف کاهش انرژی مصرفی در فصل های سرد و گرم از سال طراحی شده و این ساختمان نام خود را در کنار دیگر بنا های پیشرو در عصر اخیر قرار داده است .


ساختمانی با نمای متحرک


در سالهای گذشته این تکنولوژی صرفا برای پل ها کاربرد داشته است و به جهت عبور کشتی ها پل هایی که بر روی رودخانه ها ساخته می شدند قابلیت این را داشته اند که از وسط باز شوند و توسط جک های هیدرولیکی به سمت بالا هدایت شوند و مسیر آب ها را برای عبور کشتی ها باز نمایند .

امروز دیگر همچون گذشته این تکنولوژی صرفا برای پل ها استفاده نمی شود و در برخی از ورزشگاه ها نیز از تکنولوژی مشابهی استفاده شده است . در این تکنولوژی کف چمن کل ورزشگاه به صورت متحرک می باشد و این قابلیت را دارد که کاملا به کنار برود تا فضای ورزشگاه برای استفاده های دیگری غیر از ورزش فوتبال قابل استفاده باشد .


ساختمانی با نمای متحرک


امروزه تکنولوژی با فن آوری های نوین خود تحولی عظیم در صنایع مختلف ایجاد کرده است . طراحی نمای ساختمان امروز دیگر همچون گذشته نیست و خلاقیت و بهره گیری از تکنولوژی های روز حرف اول را در طراحی نماهای ساختمان ها دارد . امروز نمای ساختمان ها دیگر متحرک هستند و هر روز و هر ساعت از شبانه روز تصویری جدید از خود در ذهن مخاطب ایفا می نمایند . هدف اصلی از این کاربرد تکنولوژیک نیز کاهش میزان مصرف انرژی در داخل ساختمان ها می باشد.

انرژی امروز موضوع بسیار با اهمیتی است که در هیچ یک از بخش ها طراحی ساختمان از آن دیگر نمی توان به آسانی عبور کرد . کاهش منابع انرژی در تمام زمین طراحان و معماران را در سالهای اخیر بیش از پیش وادار خواهد کرد که برای کنترل آن تغییراتی اساسی در مسیر خود ایجاد نمایند . پس چه بهتر که امروز خودشان آغاز گر این مسیر باشید پیش از اینکه مجبور به حرکت در آن قرار بگیرید .


ترکیب رنگ ها در معماری


جناب آقای سینا زروان نویسنده مقالات متعدد معماری می باشند که در این وب سایت مقالات ایشان به صورت انحصاری انتشار می یابند